Metoda Pilatesa
Pilates jest to system ćwiczeń angażujący zarówno ciało jak i umysł. Opracowany został w latach dwudziestych ubiegłego wieku przez pochodzącego z Niemiec Josepha Pilatesa. Pilates udoskonalał swoją metodę przez całe życie czerpiąc inspiracje z gimnastyki, baletu, jogi, ćwiczeń siłowych jak również tai chi. Wszystkie ćwiczenia metodą Pilatesa wykonuje się w rytmie własnego oddechu ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego napięcia mięśni “centrum” (mm głębokie tułowia, dno miednicy). Podczas zajęć liczy się precyzyjne wykonanie danego ćwiczenia oraz zachowanie prawidłowej postawy ciała a nie wielkość obciążenia czy ilość powtórzeń. Ważna jest jakość ruchu a nie jego ilość. (Muzyka jest tylko tłem do ćwiczeń, nie wyznacza rytmu.)
Ćwiczenia metodą Pilatesa są polecane dla każdego bez względu na wiek czy stopień wytrenowania. Są to idealne zajęcia dla osób z bólami kręgosłupa (nie w stanie ostrym) czy innych stawów, osób po kontuzjach, osób otyłych, kobiet w ciąży (jeśli nie ma przeciwwskazania od lekarza) a zwłaszcza PO ciąży, osób, które chcą wrócić do aktywności fizycznej jak również i sportowców aby rozwinąć świadomość czucia własnego ciała.
Główne zasady ćwiczeń metody Pilatesa:
1. Koncentracja – szczególną uwagę kierujemy na prawidłowe oddychanie, prawidłową pozycję ciała podczas każdego ćwiczenia oraz odpowiednie napinanie mięśni „centrum”.
2. Oddychanie – świadomy, pełny i pogłębiony oddech jest kluczowy podczas wykonywania każdego ćwiczenia. Pilates preferuje oddychanie torem dolnożebrowym. Z wdechem żebra się rozszerzają dzięki czemu całe płuca wypełniają się powietrzem. Podczas wydechu całkowicie opróżniamy płuca używając dodatkowej siły mięśni.
3. Kontrola i precyzja ruchu – liczy się jakość ruchu a nie ilość wykonanych powtórzeń. Kontrola oznacza np. świadome trzymanie prostych pleców i uaktywnienie środka ciała. Precyzja to dokładność w wykonaniu każdego elementu danego ćwiczenia
4. Centrum – do mięśni tak zwanego „centrum” zaliczamy mięsień poprzeczny brzucha, mięsień wielodzielny, przeponę oraz kompleks mięśni dna miednicy