Fizjoterapeuci, rehabilitacja, terapia manualna
ul. Kościelna 42
60-538 Poznań
Zadzwoń
+ 48 533 682 800
Napisz do nas
info@fizjoterapiaoptima.pl
Godziny pracy
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sob: 10:00-15:00

Ostroga piętowa

Ból stopy, a konkretnie pięty uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie?
Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Postaram się wytłumaczyć, czym jest ostroga piętowa i zapalenie rozcięgna podeszwowego oraz jaki sposób leczenia możemy Tobie zaproponować.

 

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa to nic innego jak zmiana zwyrodnieniowa powstająca w okolicy guza piętowego czyli prościej mówiąc wyczuwalny guzek na spodzie pięty. Objawia się mocnym, czasami przeszywającym bólem przy kontakcie z ziemią i powstaje na skutek powtarzających się mikrourazów powodujących zwapnienie przyczepu rozcięgna podeszwowego. Ostroga będzie widoczna na zdjęciu RTG.

Jak powstaje zapalenie rozcięgna podeszwowego?

Ludzka stopa jest skomplikowanym urządzeniem i działa odpowiednio tylko, jeśli wszystkie jej elementy funkcjonują poprawnie. Miejsce powstawania ostrogi piętowej jest początkiem rozcięgna podeszwowego, które na jego drugim końcu przyczepia się do palców stóp. Jest to bardzo ważna struktura, która podczas każdego kroku bierze na siebie większość obciążenia. W przypadku, kiedy zostanie ono nadmiernie przeciążone lub niewłaściwie użytkowane, może dojść do mikrourazów. Powtarzające się sytuacje przekraczające wytrzymałość rozcięgna będą powodować nagromadzenie się mikrourazów. Natomiast ciągłe nawarstwianie się uszkodzeń może być czynnikiem powstawania zbliznowaceń, które będą dawały uczucie stopy mniej elastycznej i przede wszystkim mogą powodować objawy podobne do ostrogi. Będziemy mówić wtedy nie o ostrodze piętowej, a o zapaleniu rozcięgna podeszwowego i to właśnie powstały stan zapalany jest głównym źródłem bólu.

Ścięgno Achillesa

Źródło problemu może wygenerować się również powyżej pięty. Przyczep rozcięgna podeszwowego bezpośrednio wpływa także na stan napięcia i elastyczności łydki. Przeciążenia ze stopy mogą odkładać się w ścięgnie Achillesa, mięśniu brzuchatym łydki i odwrotnie – problem w łydce może mieć wpływ na ból w pięcie. Dlatego właśnie tak ważna jest dokładna diagnostyka (nie tylko badania obrazowe ale także manualne testy), która będzie w stanie zlokalizować źródło pierwotnego problemu.

Czynniki ryzyka powstania ostrogi piętowej lub zapalenia rozcięgna podeszwowego

  • długotrwała praca stojąca
  • twarda nawierzchnia podczas biegania
  • nieprawidłowo lub niewystarczająco wyleczony uraz stopy (np. po skręceniu)
  • szpotawienie/koślawienie stopy
  • płaskostopie
  • nadwaga
  • niewygodne lub niedopasowane obuwie do wykonywanej czynności

Jak bronić się przed powstaniem ostrogi piętowej

Mimo wielu czynników i zagrożeń czyhających na naszą stopę nie powinniśmy się jej aż tak bać. Istnieje szereg sposobów, które są w stanie w znacznym stopniu uchronić nas przed tym schorzeniem. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że zdrowa pięta to silna i elastyczna pięta. Powinniśmy zatem dbać przede wszystkim o dobrą elastyczność nie tylko naszego rozcięgna podeszwowego ale także całej tylnej taśmy mięśniowej: naszej łydki oraz uda. Istotną pomocą będzie tutaj piłka tenisowa i wałek do rolowania. Warto także wdrożyć ćwiczenia rozciągające, które pomogą nam utrzymać łydkę i stopę w odpowiedniej formie. W celu doboru odpowiednich ćwiczeń zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie indywidualnie dobierzemy najlepszą formę rehabilitacji.

Przy likwidowaniu bólu stopy stosujemy poniższe zabiegi dostępne w ofercie Fizjoterapii Optima:

  • instruktaż ćwiczeń
  • fala uderzeniowa
  • fizykoterapia
  • praca manualna

Bon podarunkowy - najlepszym prezentem bon podarunkowy
ZOBACZ NOWOŚCI!