Fizjoterapeuci, rehabilitacja, terapia manualna
ul. Kościelna 42
60-538 Poznań
Zadzwoń
+ 48 533 682 800
Napisz do nas
info@fizjoterapiaoptima.pl
Godziny pracy
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sob: 10:00-15:00

Wykorzystanie presoterapii w odnowie biologicznej.

Żaden organizm nie jest w stanie w nieskończoność tolerować nawet umiarkowanego wysiłku fizycznego bez odpowiedniej ilości odpoczynku oraz prawidłowej regeneracji, dlatego właśnie odnowa biologiczna powinna być dla nas równie ważna jak sam trening.

Odnowa biologiczna

Odnowa biologiczna to nic innego jak działania, których celem jest przyspieszenie powrotu naszego organizmu i wydolności wysiłkowej do stanu wyjściowego po treningu lub zawodach. Do metod regeneracji powysiłkowej możemy zaliczyć psychoterapię, stosowanie środków farmakologicznych lub suplementów diety czy najbardziej znane zabiegi fizykalne. W skład zabiegów fizykalnych wchodzą elementy regeneracji ciepłą lub zimną wodą, sauna, elektrolecznictwo, magnetoterapia, krioterapia, masaże czy właśnie presoterapia.

Czym jest presoterapia?

Presoterapia jest zabiegiem, który polega na masażu uciskowym kończyn dolnych lub górnych i klatki piersiowej wykonywanym przy pomocy specjalnych rękawów, do których wtłaczane jest powietrze. Zabieg można określić jako formę masażu, jednak od klasycznego masażu różni się tym, iż jest wykonywany przy pomocy ciśnienia, które jest indywidualnie dobierane do pacjenta. Dzięki swoim właściwościom ta metoda jest bardzo często wykorzystywana w gabinetach rehabilitacyjnych do leczenia chorób związanych z układem limfatycznym czy problemami zmian w układzie krążenia. Presoterapię używa się m.in. do leczenia żylaków i obrzęków nóg oraz kończyn górnych i problemów z unaczynieniem. Świetnie sprawdza się podczas usuwania trudnych i długotrwałych obrzęków m.in. po urazach sportowych. Wykorzystywana jest także w medycynie estetycznej m.in. do usuwania cellulitu. Jej głównym działaniem jest poprawa działania układu krążenia oraz limfatycznego, przez co krew łatwiej jest w stanie dotrzeć do tkanek. Dzięki temu zastosowaniu nasze ciało jest w stanie szybciej pozbyć się „uczucia ciężkości” po treningu czy zawodach. W wyniku intensywnej aktywności fizycznej nasze mięśnie poprzez przyspieszenie krążenia zwiększają swoją objętość. Kiedy wysiłek trwa odpowiednio długo, powstają tzw. stany zapalne (czyli wszystkim sportowcom dobrze znany efekt DOMS). Wynikiem powstałego stanu zapalnego jest gorsza cyrkulacja limfy i krwi. To właśnie wtedy pojawia się uczucie bolesności i zmęczenia mięśni. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm nie jest w stanie skutecznie usunąć zbędnych metabolitów jednocześnie dostarczając dużych ilości tlenu do zmęczonych mięśni. Poddając się zabiegowi presoterapii będziemy w stanie szybciej zregenerować swój organizm oraz usunąć nagromadzone toksyny. Po takim zabiegu będziemy czuli się bardziej zrelaksowani, odprężeni, wypoczęci i gotowi do kolejnych treningów.

Presoterapię coraz częściej wykorzystuje się w profesjonalnym sporcie jako formę szybkiej i skutecznej odnowy biologicznej. Z tego typu zabiegów korzystają m.in. piłkarze Paris Saint Germain. Jej zaletą jest także możliwość łączenia z innymi zabiegami. Zabieg masażu sportowego w formie presoterapii możemy połączyć np. z elektrostymulacją co jeszcze przyspieszy regenerację powysiłkową. Zabieg ten jest bardzo przyjemny i bezpieczny dla pacjenta. Pamiętajmy jednak, że przed jego wykonaniem należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, by wykluczyć przeciwwskazania.

Efekty terapeutyczne presoterapii:
– zmniejsza obrzęk kończyn
– poprawia krążenie krwi
– usprawnia krążenie limfy
– zmniejsza uczucie zmęczenia
– poprawia elastyczność skóry
– pozytywnie wpływa na cellulit

Ogólne wskazania:
– problemy z unaczynieniem
– obrzęki limfatyczne
– zaburzenia powrotów żylnych
– cellulit
– otyłość
– zatrzymywanie wody w organizmie
– słaba elastyczność skóry
– uczucie ciężkości nóg

Przeciwwskazania do wykonania presoterapii:
– niewydolność serca
– wszczepiony rozrusznik serca
– choroby nowotworowe
– zakrzepica żył głębokich
– nadciśnienie tętnicze
– infekcje skórne
– ciężkie stany zaburzenia krążenia

Bon podarunkowy - najlepszym prezentem bon podarunkowy
ZOBACZ NOWOŚCI!