Fizjoterapeuci, rehabilitacja, terapia manualna
ul. Kościelna 42
60-538 Poznań
Zadzwoń
+ 48 533 682 800
Napisz do nas
info@fizjoterapiaoptima.pl
Godziny pracy
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sob: 10:00-15:00

Ból szyi, a praca przy komputerze

Kto pracuje przy komputerze i nie skarży się na bóle szyi lub głowy, niech pierwszy rzuci kamień. No właśnie! Jeśli wasza praca polega na długich godzinach spędzanych przed komputerem czy też po prostu w pozycji siedzącej, z pewnością odczuwaliście kiedykolwiek dyskomfort z tym związany. Może on objawiać się na wiele sposobów: bóle głowy, drętwienie kończyn, szumy uszne. Często pierwszą zaobserwowaną zmianą jest wysunięcie do przodu szyjnego odcinka kręgosłupa (protrakcja), co powoduje kolejne zmiany w naszym organizmie począwszy od ustawienia głowy, po zmianę ustawienia barków, klatki piersiowej, powodując w przyszłości poważniejsze konsekwencje. Jeśli do tego pojawią się wyżej wspomniane problemy bólowe, możemy podejrzewać, iż mamy do czynienia z zespołem górnego skrzyżowania.

 

Czym jest zespół skrzyżowania górnego?

Zespół górnego skrzyżowania jest zaburzeniem posturalnym obejmującym okolicę szyjno-piersiową związany z nadmiernym lub niewłaściwym używaniem mięśni w tej okolicy. Polega na wygórowanym napięciu jednej i osłabieniu przeciwstawnej grupy mięśniowej. Mięśniami napiętymi w tej sytuacji będą: mostkowo-obojczykowo-sutkowy, pochyłe, dźwigacz łopatki, część szyjna prostownika grzbietu oraz mięśnie piersiowe większy i mniejszy. Osłabieniu ulegają natomiast: głębokie zginacze odcinka szyjnego, górna i dolna część czworobocznego, równoległoboczny oraz zębaty przedni. Taka sytuacja będzie powodowała mocne wysunięcie głowy do przodu, powstanie garba oraz uwidocznienie łopatek. Dodatkowo barki ustawione będą w rotacji wewnętrznej i uniesione ku górze, co da obraz tzw. postawy zamkniętej. To z kolei ograniczy mobilność naszych kończyn górnych i klatki piersiowej, a w późniejszym etapie może nawet utrudniać swobodne oddychanie. Efektom wizualnym mogą towarzyszyć bóle głowy, drętwienie na skórze w okolicy barku, szyi, osłabienie siły mięśniowej a powstały dysbalans mięśniowy będzie uaktywniał punkty spustowe. Zespół skrzyżowania górnego, ze względu na objawy, może być mylony np. z zespołem górnego otworu klatki piersiowej lub zespołu cieśni podbarkowej. W tych przypadkach ból nie jest raczej odczuwalny w okolicy szyjnego odcinka kręgosłupa, choć wszystko zależy od wielkości zmian.
Często takie zaburzenie przez dłuższy czas przebiega bezobjawowo. Jeżeli natomiast zaobserwowaliśmy któreś z tych objawów lub gdy pojawiły się już sygnały bólowe, trzeba udać się do specjalisty. Zespół górnego skrzyżowania jest zmianą zachodzącą w tkankach miękkich. Jest to zatem proces odwracalny. Długotrwałe ignorowanie objawów może spowodować wtórne zmiany strukturalne, które będą już nie do naprawienia.

Jak się bronić?

Przede wszystkim jeśli twoja praca wymaga od ciebie długotrwałego siedzenia przed komputerem, musisz dopasować stanowisko pracy do twoich potrzeb. Górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości twoich oczu, co będzie chronić twoją szyję przed nadmiernym zgięciem. Dopasuj także odległość monitora od twoich oczu tak, byś nie musiał przybliżać głowy w celu odszyfrowania tekstu. Jeśli nosisz okulary, pamiętaj o nich! Zadbaj o twoje krzesło. Miejscem oparcia powinna być lędźwiowa część kręgosłupa. Zainwestuj w krzesło, które da ci możliwość optymalnego dopasowania wysokości do twoich potrzeb i swobodnego ruchu bez konieczności skrętu ciała. Stół powinien być tak dobrany, by twoje ręce znajdowały się w naturalnej, wygodnej pozycji. Unikaj zbyt wysokich stołów, gdyż będą one „unosiły” twoje barki. W przypadku, kiedy nie możesz pozwolić sobie na zmniejszenie czasu pracy, rób przerwy. Optymalnie co 2 godziny, stosuj w międzyczasie ćwiczenia rozciągające szyjny odcinek kręgosłupa. Jeżeli musisz zabierać sprzęt ze sobą, zamień torbę na plecak. Równomierne rozłożenie ciężaru zniweluje napięcie wynikające z dysproporcji trzymanego na barkach ciężaru. Podczas snu pilnuj ułożenia głowy. Twój kręgosłup powinien ciągle spoczywać w neutralnej pozycji (głowa nie powinna być zbyt nisko ani zbyt wysoko).

Jak możemy pomóc?

Fizjoterapia Optima proponuje terapię zespołu górnego skrzyżowania polegającą przede wszystkim na uśmierzeniu bólu oraz wyrównaniu napięcia pomiędzy antagonistycznymi mięśniami. Zawiera ona głównie techniki miękkie takie jak: terapia punktów spustowych, masaż głęboki, relaksacja mięśni i tkanek otaczających, nauka przyjmowania prawidłowej postawy i reedukacji mięśniowej. Dobrze jest wdrożyć w trakcie terapii techniki rozciągające oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi oraz obręczy barkowej. Techniki pracy zawsze dobieramy indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Bon podarunkowy - najlepszym prezentem bon podarunkowy
ZOBACZ NOWOŚCI!