Fizjoterapeuci, rehabilitacja, terapia manualna
ul. Kościelna 42
60-538 Poznań
Zadzwoń
+ 48 533 682 800
Napisz do nas
info@fizjoterapiaoptima.pl
Godziny pracy
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sob: 10:00-15:00

Cesarskie cięcie i co dalej? – mobilizacja blizny po  cesarskim cięciu

W obecnych czasach coraz bardziej powszechny staje się poród przez cesarskie cięcie. Powstała blizna przebudowuje się w trzech etapach:

I etap – faza zapalna – trwa od 48 do 72 godzin po wykonaniu cesarskiego cięcia

II etap – faza proliferacyjna – trwa 10-15 dni i następuje tutaj wzmocnienie tkanek, a także unaczynienie i odtworzenie naskórka

III etap – faza dojrzewania – trwa do 2 lat po zabiegu cesarskiego cięcia i polega na przebudowie blizny i jej bliznowaceniu.

Bardzo częstym zjawiskiem jest pojawienie się zrostów w obszarze nowo powstającej blizny przy nieprawidłowym procesie gojenia się i braku mobilizacji.

Zrosty objawiają się bólem podczas aktywności fizycznej, swędzeniem, ciągnięciem, bólami w obszarze kręgosłupa lędźwiowego, czy też nadmiernie napiętymi mięśniami dna miednicy.

Warto również dodać, iż nieprawidłowo zagojona blizna może znacznie utrudnić kolejny poród przez cesarskie cięcie.

Pracę manualną z fizjoterapeutą zaleca się po około 4 do 5 tygodni od porodu przez cesarskie cięcie.

Jak pracuję z blizną? 

Pierwsza wizyta zawsze rozpoczyna się oceną ruchomości blizny i sprawdzeniem jej ruchomości względem tkanek znajdujących się dookoła niej. Najważniejszym celem mobilizacji blizny jest jej uelastycznienie, a także zadbanie o prawidłową ruchomość tkanek w okolicy zabiegu i redukcję uczucia ciągnięcia w obszarze blizny. W tym celu stosowane są liczne techniki manualne mobilizacji blizny, działające na różnej głębokości tkanek, co pozwala na jak najlepsze opracowanie blizny i pozbycie się zrostów.

mgr Klaudia Wojkiewicz

Bon podarunkowy - najlepszym prezentem bon podarunkowy
ZOBACZ NOWOŚCI!