Fizjoterapeuci, rehabilitacja, terapia manualna
ul. Kościelna 42
60-538 Poznań
Zadzwoń
+ 48 533 682 800
Napisz do nas
info@fizjoterapiaoptima.pl
Godziny pracy
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sob: 10:00-15:00

Rozejście kresy białej po ciąży

Kresa biała (łac. linea alba) stanowi splot włókien mięśni brzucha. Jest to kolagenowa struktura anatomiczna zlokalizowana w linii środkowej ciała rozpostartą między wyrostkiem mieczykowatym (poniżej trzonu mostka) a spojeniem łonowym.

W trakcie ciąży wraz z rosnącym brzuchem dochodzi do rozciągania włókien kresy białej, które po porodzie zazwyczaj samoistnie wracają do stanu sprzed ciąży. Jednakże często dochodzi do niepełnego zamknięcia się kresy białej, wówczas mówimy o rozejściu kresy białej.

Odpowiednie napięcie mięśni brzucha ma zasadnicze znaczenie w kontroli utrzymania prawidłowej postawy ciała oraz w równoważeniu obciążeń kręgosłupa oraz struktur i narządów miednicy. Rozejście kresy białej przyczynia się do powstawania bólu dolnego odcinka kręgosłupa jak i stanowi problem natury estetycznej.

Zmniejszenie rozejścia kresy białej powinno stać się priorytetem po porodzie, gdyż to właśnie odpowiednie napięcie mięśni brzucha jest jednym z istotnych czynników utrzymujących stabilizację centralną tułowia. Zatem, im sprawniejsze mięśnie brzucha tym mniejszym wysiłkiem stają się czynności dnia codziennego związane z opieka nad maleństwem.

Pomoc oferowana przez naszych fizjoterapeutów przy pracy z rozejściem się kresy białej obejmuje:

– konsultację z fizjoterapeutą

– dobór odpowiedniego programu ćwiczeń

– instruktaż ćwiczeń

– trening mięśni dna miednicy i świadomego angażowania mięśni głębokich tułowia podczas wykonywania czynności dnia codziennego

– profilaktykę, ułatwiającą wyeliminowanie nieodpowiednich nawyków ruchowych.

Systematyczna fizjoterapię zaleca się podjąć już w pierwszych dniach połogu, kiedy tkanki są bardzo elastyczne i czułe na bodźce. Wcześnie podjęta rehabilitacja zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz poskutkuje dobrym samopoczuciem oraz wyraźnymi efektami wizualnymi.

Bon podarunkowy - najlepszym prezentem bon podarunkowy
ZOBACZ NOWOŚCI!