Rehabilitacja, terapia, zabiegi fizykoterapetyczne
ul. Kościelna 42
60-538 Poznań
Zadzwoń
+ 48 533 682 800
Napisz do nas
info@fizjoterapiaoptima.pl
Godziny pracy
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sob: 10:00-15:00

Rozejście kresy białej po ciąży

Kresa biała (łac. linea alba) stanowi splot włókien mięśni brzucha. Jest to kolagenowa struktura anatomiczna zlokalizowana w linii środkowej ciała rozpostartą między wyrostkiem mieczykowatym (poniżej trzonu mostka) a spojeniem łonowym.

W trakcie ciąży wraz z rosnącym brzuchem dochodzi do rozciągania włókien kresy białej, które po porodzie zazwyczaj samoistnie wracają do stanu sprzed ciąży. Jednakże często dochodzi do niepełnego zamknięcia się kresy białej, wówczas mówimy o rozejściu kresy białej.

Odpowiednie napięcie mięśni brzucha ma zasadnicze znaczenie w kontroli utrzymania prawidłowej postawy ciała oraz w równoważeniu obciążeń kręgosłupa oraz struktur i narządów miednicy. Rozejście kresy białej przyczynia się do powstawania bólu dolnego odcinka kręgosłupa jak i stanowi problem natury estetycznej.

Zmniejszenie rozejścia kresy białej powinno stać się priorytetem po porodzie, gdyż to właśnie odpowiednie napięcie mięśni brzucha jest jednym z istotnych czynników utrzymujących stabilizację centralną tułowia. Zatem, im sprawniejsze mięśnie brzucha tym mniejszym wysiłkiem stają się czynności dnia codziennego związane z opieka nad maleństwem.

Pomoc oferowana przez naszych fizjoterapeutów przy pracy z rozejściem się kresy białej obejmuje:

– konsultację z fizjoterapeutą

– dobór odpowiedniego programu ćwiczeń

– instruktaż ćwiczeń

– trening mięśni dna miednicy i świadomego angażowania mięśni głębokich tułowia podczas wykonywania czynności dnia codziennego

– profilaktykę, ułatwiającą wyeliminowanie nieodpowiednich nawyków ruchowych.

Systematyczna fizjoterapię zaleca się podjąć już w pierwszych dniach połogu, kiedy tkanki są bardzo elastyczne i czułe na bodźce. Wcześnie podjęta rehabilitacja zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz poskutkuje dobrym samopoczuciem oraz wyraźnymi efektami wizualnymi.

Najlepszy prezent na Boże Narodzenie. Kup bon podarunkowy bon podarunkowy
ZOBACZ NOWOŚCI!