Fizjoterapeuci, rehabilitacja, terapia manualna
ul. Kościelna 42
60-538 Poznań
Zadzwoń
+ 48 533 682 800
Napisz do nas
info@fizjoterapiaoptima.pl
Godziny pracy
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sob: 10:00-15:00

Czy na wizytę muszę mieć skierowanie od lekarza?

Nie. Skierowanie od lekarza nie jest konieczne do umówienia wizyty, jednakże wszelkie skierowania na zabiegi oraz wyniki badań (np. USG, RTG, MRI itp.) są mile widziane. Pomoże nam to w doborze odpowiedniej formy terapii.

Jaką pomoc otrzymam podczas konsultacji fizjoterapeutycznej?

Podczas konsultacji poprzez zebranie odpowiedniego wywiadu z pacjentem oraz badanie funkcjonalne chcemy ustalić jaki jest główny problem. Poprzez odpowiednio dobrane testy dokonujemy oceny funkcjonalnej pacjenta, na podstawie której możemy w dalszej kolejności dobrać odpowiednią formę terapii. Pomocne będą również: diagnoza lekarska oraz wyniki badań dodatkowych.

Czy po zabiegu mogę poczuć się gorzej?

Tak, może się zdarzyć taka reakcja na zabieg. Każdy zabieg wykonywany przez fizjoterapeutę jest nowym bodźcem dla naszego organizmu, który może zareagować pogorszeniem się dotychczasowych objawów. Zazwyczaj stan ten przechodzi do 48h po zabiegu, a kolejne zabiegi nie wywołują już tak dużych zmian.

Po jakim czasie terapia przynosi efekty?

Nie możemy tego jednoznacznie określić, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny (inny) i każdy może inaczej reagować nawet na tę samą formę terapii. Wiele zależy również od rodzaju dolegliwości (np. złamanie, wypadek, ból kręgosłupa) oraz czasu jej trwania (np. stan ostry, przewlekły) i. in. W przypadku fizykoterapii zmiany potrafią być odczuwane dopiero pod koniec serii zabiegów, a nawet tydzień lub dwa po jej zakończeniu. W przypadku terapii manualnej efekty odczuwane są bardzo indywidualne.

Kiedy konieczna jest konsultacja lekarska?

Konsultacja lekarska przed przyjściem do fizjoterapeuty tak naprawdę nigdy nie zaszkodzi. Są jednak przypadki, kiedy koniecznie przed wizytą u fizjoterapeuty należy zgłosić się do lekarza. Z pewnością będą to wszelkiego rodzaju nagłe urazy, wypadki, ostre bóle, mocne objawy neurologiczne, niejasne i nieznane objawy bólowe. Zazwyczaj w takim przypadku konieczne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Po przyjściu do fizjoterapeuty na pierwszej wizycie zawsze jest wykonywane badanie funkcjonalne i jeśli wtedy coś zaniepokoi fizjoterapeutę, to z pewnością zleci wykonanie dodatkowych badań. Konsultacja lekarska jest także potrzebna w momencie, kiedy stosowana terapia nie przynosi rezultatów lub fizjoterapeuta podejrzewa, że ból nie pochodzi z narządu ruchu.

Dlaczego fala uderzeniowa jest skuteczna?

Fala uderzeniowa działa p/bólowo oraz stymuluje tkanki do regeneracji. Jej działanie jest potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi. Podczas zabiegu do ciała pacjenta wprowadzana jest fala akustyczna, która przenosi energię w bolące miejsca. Jej zaletą jest szybkie działanie odczuwalne przez pacjentów. Fala uderzeniowa eliminuje złogi wapnia (zwapnienia takie jak ostroga piętowa czy łokieć tenisisty), poprawia jakość tkanek miękkich a także wspomaga i przyspiesza proces leczenia poprzez przyspieszenie metabolizmu i poprawę ukrwienia.

Terapia manualna oznacza wszelkiego rodzaju pracę przy pomocy rąk terapeuty. Oznacza to, iż zarówno diagnostyka jak i leczenie odbywa się manualnie (za pomocą rąk). Jest to jedna ze skuteczniejszych metod, gdyż za pośrednictwem testów terapeuta często jest w stanie znaleźć dysfunkcję, która czasem może znajdować się z dala od źródła bólu. Głównymi formami leczenia w przypadku terapii manualnej są: mobilizacje, manipulacje, różne formy masażu, neuromobilizacje. Terapia manualna korzystnie wpływa na skrócenie czasu leczenia i szybszy powrót do sprawności, a także zmniejsza lub likwiduje stany zapalne

Tak, jest możliwość otrzymania indywidualnie dobranego zestawu ćwiczeń do domu. Także po każdej terapii pacjent otrzymuje od nas kilka ćwiczeń do wykonywania w domu. 

Każdy niezależnie od wieku i stopnia wytrenowania bez obecnego ostrego stanu bólowego kręgosłupa czy dużych zmian strukturalnych kręgosłupa. Ćwiczenia można tak zmodyfikować, aby każdy mógł je wykonać według swoich obecnych możliwości.

Szczególnie dla każdego kto chce poprawić swój ogólny stan zdrowia. W zajęciach mogą brać udział osoby w każdym wieku bez obecnego ostrego stany bólowego. Jednakże osoby, które w niedalekiej przeszłości borykały się z takimi problemami mogą ze spokojem w nich uczestniczyć. W przypadku zmian związanych ze skoliozą dobrze jest skonsultować udział w zajęciach z fizjoterapeutą, by lepiej dobrać ćwiczenia i dopasować je do całej grupy.

Szkoła niemiecka jest jedną z form terapii manualnej. Jej głównym zadaniem jest znalezienie w ciele pacjenta miejsca i struktury, która powoduje objawy bólowe i przy pomocy odpowiednich technik, zlikwidowanie problemu. W szkole niemieckiej TM najczęściej wykorzystuje się techniki mobilizacji, manipulacji, różnych form i technik masażu i stretchingu a także neuromoilizacji. Jej zaletą jest to, że skutecznie zwalcza problemy i ból stawów, mięśni, nerwów, więzadeł, torebek stawowych czyli wszystkich struktur miękkich i twardych w naszym organizmie.

Są to ćwiczenia z terapeutą, których głównym celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz zwiększenie zakresu ruchu. Zazwyczaj rozpoczęcie danego ruchu inicjuje terapeuta, a dalej ruch wykonywany jest z czynnym udziałem pacjenta. Po dodaniu delikatnego oporu kierunkowego ćwiczenia te mogą być wykorzystywane do reedukacji nerwowo-mięśniowej (np. metoda PNF).

Fizykoterapia to dział fizjoterapii zajmujący się leczeniem poprzez oddziaływanie na organizm różnymi bodźcami fizycznymi. Do fizykoterapii możemy zaliczyć m.in.: magnetoterapię, elektroterapię, laseroterapię, ultrasonoterapię, termoterapię (krioterapia), światłolecznictwo (lampa sollux), itp.

Kinezyterapia to dział fizjoterapii zajmujący się leczeniem poprzez ruch np. ćwiczenia indywidualne czy gimnastykę leczniczą.

Zadaj nam pytanie

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie - napisz do nas

    Bon podarunkowy - najlepszym prezentem bon podarunkowy
    ZOBACZ NOWOŚCI!