Fizjoterapeuci, rehabilitacja, terapia manualna
ul. Kościelna 42
60-538 Poznań
Zadzwoń
+ 48 533 682 800
Napisz do nas
info@fizjoterapiaoptima.pl
Godziny pracy
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sob: 10:00-15:00

Wypadnięcie dysku – nie ma czegoś takiego!

Wchodząc w medyczną nomenklaturę należy zaznaczyć, że nie ma czegośc takiego jak dysk, który wypada. Dyskiem potocznie nazywa się krążek międzykręgowy znajdujący się pomiędzy dwoma kręgami w kręgosłupie. Krążek międzykręgowy składa się z jądra miażdżystego, otaczającego go wokół pierścienia włóknistego oraz płytek chrzęstnych pokrywających krążek od góry i dołu. Patrząc na budowę anatomiczną nie ma możliwości „wypadnięcia dysku”. Do zerwania takiego połączenia może dojść wyłącznie w trakcie poważnego urazu bądź wypadku.

Co to jest ten „wypadnięty dysk”?

Jądro miażdżyste jest galaretowatą substancją mocno uwodnioną, która otoczona jest kilkunastoma warstwami pierścieni włóknistych. W trakcie naszego życia krążki międzykręgowe narażone są na wiele czynników, które mogą powodować jego degenerację (zmiany zwyrodnieniowe). Możemy do nich między innymi zaliczyć: siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nadwagę i otyłość, ale również pracę fizyczną mocno obciążającą kręgosłup i wiele innych. Wiek jest również istotny, ponieważ im jesteśmy starsi tym nasze krążki są mniej uwodnione przez co tracą swoją elastycność i coraz gorzej spełniają swoją funkcję amortyzacyjną. 

Etapy dyskopatii (choroby zwyrodnieniowej krążka międzykręgowego):

dehydratacja – polega na utracie wody przez krążek międzykręgowy i co za tym idzie jego wysokości oraz funkcji amortyzacyjnej. Krążek staje się bardziej podatny na urazy.

wypuklina (protruzja) – pojawia się uwypuklenie struktury krążka, które spowodowane jest pęknięciem kilku wewnętrznych warstw pierścienia włóknistego i przesunięciem się jądra miażdżystego w kierunku uszkodzenia.

przepuklina (ekstruzja) – dochodzi tu do przerwania ciągłości ostatniej warstwy pierścienia włóknistego i wydostania się jądra miaższystego poza obręb krążka. (To właśnie nazywane jest potocznie „wypadnięciem dysku”)

sekwesracja – przy istniejącej przepuklinie dochodzi do oderwania się części jądra miażdżystego, która wpada do kanału kręgowego.

Co możemy zrobić?

Aby utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji dbaj przede wszystkim o prawidłową postawę ciała w pracy i poza nią, odpowiednią aktywność fizyczną (np. pilates, zdrowy kręgosłup, spacery) oraz prawidłową masę ciała. Nie bagatelizuj pierwszych pojawiających się dolegliwości bólowych kręgosłupa. Udaj się do lekarza bądź skonsultuj się z fizjoterapeutą.

 

Zapraszamy na konsultacje i ćwiczenia stanowiące profilaktykę bólów kręgosłupa

Bon podarunkowy - najlepszym prezentem bon podarunkowy
ZOBACZ NOWOŚCI!