Rozejście kresy białej po ciąży
Kresa biała (łac. linea alba) stanowi splot włókien mięśni brzucha. Jest to kolagenowa struktura anatomiczna zlokalizowana w linii środkowej ciała rozpostartą między wyrostkiem mieczykowatym (poniżej trzonu mostka) a spojeniem łonowym.
W trakcie ciąży wraz z rosnącym brzuchem dochodzi do rozciągania włókien kresy białej, które po porodzie zazwyczaj samoistnie wracają do stanu sprzed ciąży. Jednakże często dochodzi do niepełnego zamknięcia się kresy białej, wówczas mówimy o rozejściu kresy białej.
Odpowiednie napięcie mięśni brzucha ma zasadnicze znaczenie w kontroli utrzymania prawidłowej postawy ciała oraz w równoważeniu obciążeń kręgosłupa oraz struktur i narządów miednicy. Rozejście kresy białej przyczynia się do powstawania bólu dolnego odcinka kręgosłupa jak i stanowi problem natury estetycznej.
Zmniejszenie rozejścia kresy białej powinno stać się priorytetem po porodzie, gdyż to właśnie odpowiednie napięcie mięśni brzucha jest jednym z istotnych czynników utrzymujących stabilizację centralną tułowia. Zatem, im sprawniejsze mięśnie brzucha tym mniejszym wysiłkiem stają się czynności dnia codziennego związane z opieka nad maleństwem.
Pomoc oferowana przez naszych fizjoterapeutów przy pracy z rozejściem się kresy białej obejmuje:
– konsultację z fizjoterapeutą
– dobór odpowiedniego programu ćwiczeń
– instruktaż ćwiczeń
– trening mięśni dna miednicy i świadomego angażowania mięśni głębokich tułowia podczas wykonywania czynności dnia codziennego
– profilaktykę, ułatwiającą wyeliminowanie nieodpowiednich nawyków ruchowych.
Systematyczna fizjoterapię zaleca się podjąć już w pierwszych dniach połogu, kiedy tkanki są bardzo elastyczne i czułe na bodźce. Wcześnie podjęta rehabilitacja zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz poskutkuje dobrym samopoczuciem oraz wyraźnymi efektami wizualnymi.