Powrót do formy po ciąży
Ciąża będąca fizjologicznym procesem organizmu stanowi dla każdej kobiety czas szczególny. W organizmie matki zachodzą złożone zmiany przystosowujące ją do macierzyństwa. W tym wyjątkowym okresie organizm w naturalny sposób adaptuje się do zapewnienia optymalnych warunków do utrzymania rozwijającego się płodu, wydania go na świat oraz wyżywienia w początkowych fazach jego rozwoju.
Ciało kobiety im sprawniejsze, tym bardziej wydajne w trakcie opieki nad dzieckiem, a co za tym idzie mniej podatne na przeciążenia związane np.: z utrzymywaniem statycznych pozycji podczas karmienia, noszenia maleństwa czy wykonywania wielu czynności związanych z pojawiającymi się obowiązkami. Dlatego też celem staje się powrót do formy i aktywności fizycznej. Jest to możliwe, jednakże podejmowane w tym celu działania powinny być wielokierunkowe. Po ciąży warto zadbać się o komfortowe warunki do regeneracji ciała, wartościową dietę oraz prawidłową i dostosowaną aktywność fizyczną.
Bezpośrednio po porodzie, czas połogu trwający około 6 tygodni, jest wyjątkowym czasem dla matki, gdzie w atmosferze spokoju kobieta pozwala ciału się zregenerować. W tym okresie koncentrując się na opiece nad dzieckiem nie powinna podejmować żadnych dodatkowych, forsownych aktywności. Jednakże nie może rezygnować z podstawowej aktywności fizycznej jak np. spacery.
Regeneracja ciała przebiega w różnym tempie w zależności od wielu czynników. Rodzaj porodu ma bardzo duże znaczenie. Kobieta po przebytym cesarskim cięciu może potrzebować znacznie więcej czasu na powrót do formy. W takim przypadku niezwykle ważne jest odpowiednie postępowanie z blizną powstałą po przecięciu powłok brzusznych i mięśni brzucha. W celu uelastycznienia blizny i uniknięcia powstania zrostów warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który wykona mobilizację blizny, nauczy mamę jak wykonać ją samodzielnie oraz przekaże informacje, jakie nawyki ruchowe i pielęgnacyjne należy wdrożyć, aby wspomagać jej regenerację.
Dodatkowo już od pierwszych dni po porodzie kobieta może rozpocząć systematyczne ćwiczenia mięśni dna miednicy, co początkowo może być trudne ze względu na poporodowe zmęczenie tych struktur. Ale również w tym obszarze im wcześniej podjęte ćwiczenia, tym lepszy efekt. Warunkiem efektywności ćwiczeń jest ich świadome wykonywanie. Ćwiczenia mięśni dna miednicy stanowią doskonałą profilaktykę m in.; nietrzymana moczu i obniżania się narządów miednicy mniejszej. Mogą być wykonywane codziennie w kilku seriach w różnych pozycjach.
Uwagę powinniśmy również zwrócić na poprawne nawyki utrzymania postawy ciała i wykonywania czynności dnia codziennego. Pomocne w tym celu będą ćwiczenia mięśni brzucha, które doskonale stabilizują tułów oraz pomagają utrzymać poprawną postawę. Podczas ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty nauczysz się jak aktywizować bardzo istotny mięsień poprzeczny brzucha co jest szczególnie ważne u kobiet, u których nastąpiło rozejście kresy białej.
Doskonałą formą pracy z ciałem kobiety po ciąży są zajęcia Pilates, dzięki którym kobieta odzyska kontrolę nad istotnymi mięśniami i wypracuje figurę. Będzie to też czas tylko dla niej, który pozwoli zregenerować zarówno ciało jak i umysł.
Program powrotu do formy po ciąży powinien być kompleksowy i wdrażany stopniowo od pierwszych dni po porodzie. Początkowo celem powinno być osiągnięcie poziomu sprawności sprzed ciąży, a w dalszej perspektywie jej zwiększanie do satysfakcjonującego poziomu.
Ciąża jest wspaniałym czasem, aby na chwilę zwolnić, poznać swoje ciało i móc po porodzie świadomie z nim pracować. Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę i okres po porodzie, dlatego też działania mające na celu powrót do formy powinny być indywidualnie ustalane. Jeżeli myślisz o powrocie do aktywności fizycznej skonsultuj się z fizjoterapeutą, z którym po szczegółowym wywiadzie i badaniu uwzględniając Twoje priorytety będziesz mogła ustalić plan działania. Ważnym jest żebyś zadbała o siebie po to by wspaniały czas macierzyństwa dał tobie satysfakcję i umocnił Twoje poczucie kobiecości.
mgr Anna Kraczyńska
fizjoterapeutka