Fizjoterapeuci, rehabilitacja, terapia manualna
ul. Kościelna 42
60-538 Poznań
Zadzwoń
+ 48 533 682 800
Napisz do nas
info@fizjoterapiaoptima.pl
Godziny pracy
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sob: 10:00-15:00

Nietrzymanie moczu po ciąży

Nietrzymanie moczu – dolegliwość związana z niekontrolowanym oddawaniem moczu, dotyczy znacznej liczby kobiet i to nie tylko starszych. Coraz więcej młodych kobiet skarży się na przypadki mimowolnego „popuszczania”. Najczęściej związane jest to z siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej, a co za tym idzie osłabieniem mięśni dna miednicy.

Nietrzymanie moczu często zdarza się kobietom w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze. Macica pod wpływem rozwijającego się dziecka robi się coraz cięższa i napierając na pęcherz może powodować niezależne od nas wydalanie moczu. Dodatkowo jeszcze bardziej osłabione w wyniku ciąży mięśnie dna miednicy nie są w stanie wspomagać naszą cewkę moczową. Po porodzie problem ten często samoistnie znika.

Co jednak zrobić gdy nietrzymanie moczu utrzymuje się dłuższy czas po ciąży? Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz przedstawi zasady profilaktyki. Każdy problem nietrzymania moczu powinien zostać omówiony z lekarzem pierwszego kontaktu, który stawia diagnozę jaki rodzaj nietrzymania moczu nas dotyczy.

Rodzaje nietrzymania moczu:

1) wysiłkowe nietrzymanie moczu – pojawia się podczas wykonywania czynności, które wywołują wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej np. przy wysiłku fizycznym, śmianiu się, kaszlu czy kichaniu. Przy tym rodzaju dolegliwości nie występuje uczucie parcia na pęcherz.

2) naglące nietrzymanie moczu – niekontrolowanemu oddawaniu moczu towarzyszy gwałtowne uczucie parcia na pęcherz.

3) nietrzymanie moczu z przepełnienia – w wyniku nadmiernego przepełnienia pęcherza moczowego mocz stale bądź okresowo mimowolnie wycieka.

4) nietrzymanie moczu pozazwieraczowe – niezależne od nas wyciekanie moczu np. przez przetokę, która może być wadą wrodzoną lub nabytą.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu:

– liczne ciąże
– ciąże mnogie
– trudne porody z komplikacjami
– wiek (zmiany hormonalne)
– otyłość
– przebyte urazy miednicy
– operacje w obrębie miednicy

Z myślą o Paniach zmagających się problemem nietrzymania moczu, przygotowałyśmy pakiety ćwiczeń i porad profilaktycznych. Serdecznie zapraszamy do kontaktu i rozpoczęcia z nami terapii.

mgr Małgorzata Zakrzewska
fizjoterapeutka

Bon podarunkowy - najlepszym prezentem bon podarunkowy
ZOBACZ NOWOŚCI!